První aukce

Galerie Preclík nabídne reprezentativní kolekci umění. Není úzce zaměřená na jeden žánr ani konkrétní období. Věřím, že osloví sběratele napříč spektrem světa umění.

Jakožto milovník krajinářů jsem zařadil obrazy žáků Mařákovy školy. Zastoupeni jsou Ota Bubeníček, kdy za pozornost stojí jeho velkoformátové dílo Břízy, dále dvě rané práce Romana Havelky, obě z roku 1903, menší z nich publikována v monografii. Metrovým formátem se představí i Jan Honsa, zdařilé jsou pandanty od Kavána a rané práce Aloise Kalvody , Karla Langra a Josefa Ullmanna.

Méně často se vyskytují v nabídce díla na plátně od Václava Radimského. Obraz Větrný den na Seině z roku 1909 je ukázkovou prací Radimského francouzského období.

Následují dva malíři Vysočiny – Oldřich Blažíček a Josef Jambor, každý zastoupený dvěmi obrazy z nejatraktivněšího období obou umělců.

Dalším unikátem aukce je úžasný kvaš Zdeňka Buriana – Smilodon a Nothrotherium. Tématika pravěku, která se na veřejném trhu prakticky nevyskytuje, je nejatraktivnější částí Burianova rozsáhlého díla. Obraz Burian maloval pro německé vydání knihy Josefa Augusty – Ztracený svět z roku 1962 a jedná se o kvašovou variantu stejného námětu z roku 1942, který mistr provedl v oleji.

Za zmínku rozhodně stojí generace šedesátých let, a to Stanislav Kolíbal, Jan Kubíček a Jiří Hilmar. Kolíbalův Bílý reliéf z roku 2016 vychází z populárních Berlínských kreseb a jedná se teprve o čtvrté dílo této série, které mají sběratelé možnost koupit prostřednictvím aukce.

Světoznámý český fotograf Jan Saudek, je zastoupen třemi díly, a to olejomalbou, fotografií a grafikou.

Coby moravský rodák a patriot nemohu zapomenout na umělce z mého kraje – Jožu Uprku, Antoše Frolku, Augustina Mervarta, Libora Vojkůvku, či Borise Jirků.

Půvabná Uprkova Husopaska z roku 1893, Madona Borise Jirků, či Vojkůvkova Zuzana v lázni, jistě potěší jejich příznivce.

Veškerá díla budou prezentována na našich webových stránkách www.galeriepreclik.cz a na portálu www.livebid.cz.

Tímto zvu všechny sběratele a milovníky umění na naši aukci.